Web Tasarım Temel Kavramları

Web Tasarım Temel Kavramları

 

Web tasarımı, web sitesi oluşturma sürecidir. Web sayfası yerleşimi, içerik üretimi ve grafik tasarımı da dahil olmak üzere birçok farklı yönü kapsamaktadır. Web tasarımı ve web geliştirme terimleri birbirlerinin yerine kullanılırken, web tasarımı teknik olarak web geliştirme kategorisinin bir alt kümesidir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra ASP.NET Core MVC veya PHP Web Geliştirme Eğitimlerimizin ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

 

 

Web Tasarım Süreci

Web tasarım çalışmalarında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Web tasarımı çalışmalarında yapılması gereken adımlar eğer ihmal edilirse web sitesinin performansı ciddi ölçüde düşecektir.

Web siteniz ne kadar özgün ve etkileyici bir yapıya sahip olursa internet kullanıcılarının o kadar ilgisini çekecektir. İşte bu noktada etkili bir web tasarım çalışması öne çıkmaktadır. Etkili bir web tasarım çalışmasında;

Web Tasarım Yerleşimi:

Web Tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi sayfa yerleşimidir.Grafikler ve metinlerin sayfadaki pozisyonları çok önem taşımaktadır. İnternet dünyasında kullanıcıların en önem verdikleri noktalardan birisi, aradıkları bilgiyi bir bakışta bulabilmeleridir. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü koruyan bir faktördür.

 

 

Tasarım Renkleri:

Renklerin seçimi amacı genellikle firmanın logo renklerine ve özel olarak istenen bir renk varsa bu renkler kullanılır.

Grafikler:

Web sitesini görsel açıdan zenginleştiren öğelerin başında grafikler gelmektedir. Grafikler, logolar, fotoğraflar, küçük resim veya simgeler içerebilir. Burda dikkat edilmesi gereken nokta resimlerin disk boyutlarıdır. Eğer bu konuya dikkat edilmezse web sayfasının yüklenmesinde gecikmeler olabilir.

Yazı Tipleri:

Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması bir web sitesi tasarımını geliştirebilir. Çoğu web tarayıcısı, genellikle fazla sıkıntı yaşamamak için Google fontlarını kullanmayı tercih eder.

İçerik:

İçerik ve tasarım, görseller ve metin aracılığıyla sitenin kullanıcılar nasıl bir mesaj vermek istediği ile alakalıdır. Web tasarımı bir bütün olarak düşünülerek görseller, grafikler, logo ve içerik bir bütün olarak ele alınmaktadır. İçeriğin hazırlanmasında en önemli noktalardan birisi içerik, arama motorları için optimize edilmeli ve alakalı anahtar kelimeler içeren uygun uzunlukta olmalıdır. Buna SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uyumlu web tasarımı denilmektedir.

Kullanıcı Dostu Olma:

Bir siteyi güzelleştiren ve görsel açıdan çekici hale getiren web tasarımının temel öğelerinin yanı sıra, asıl amacın son kullanıcı olduğu unutulmamalıdır.

Gezinme:

Web tasarımındaki site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların tarama ve arama biçimini dikkate alarak oluşturulmalıdır. Hedef, kullanıcının ihtiyaç duydukları bilgileri verimli bir şekilde bulmalarını kolaylaştırarak kullanıcıya yardımcı olmasıdır.

 

Tarayıcı ve Mobil Uyumluluk

Web sayfasını, farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde görüntülenirken sorun yaşanmamalı. Mobil uyumlu (Responsive) tasarıma uygun kodlama yapısı her tür mobil cihazın görüntüleme çözünürlüklerinde sorunsuzca okunaklı şekilde görüntülenmesini sağlarlar, buna nedenle fazlasıyla kullanışlıdırlar.

Teknoloji

Teknolojideki ilerlemeler, tasarımcılara hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü vererek, her zaman taze, dinamik ve profesyonel bir web tasarımı sağlar.

Etkileşim

Tasarımda yorum alanları ve anketler kullanarak kullanıcıların fikirlerini rahatlıkla belirtmesine olanak sağlanabilir.

 

Web Tasarım Sürecinde Kullanılacak Diller

 

 

HTML (Hyper Text Markup Language)

Her bir web sitesinin yapısındaki temel olan HTML’i teknik olarak bir programlama dili olmasa da bir “biçimlendirme dili” olarak tanımlayabiliriz. Bu işaretleme dili ile web sitelerinde istenildiği gibi yazı, video ve görüntü değişiklikleri yapılarak sayfaların birbirine bağlanması sağlanır. Bu sayede web tarayıcısında istenildiği gibi bir görüntü oluşması sağlanır. 

CSS (Cascading Style Sheets)

Türkçe karşılığı Basamaklı Stil Sayfaları olan CSS, HTML’i basit bir iskelet olmaktan kurtaran metin şekillendirme dilidir. Bu nedenle büyük öneme sahiptir. Çünkü bir sitedeki görselliği dolayısıyla da kullanıcı memnuniyetini sağlayan CSS’tir. CSS, web siteleri ve tarayıcı tabanlı uygulamalar tasarlamak için yaygın olarak kullanılan programlama dilidir.

JavaScript

JavaScript, GitHub üzerinde de kullanılan en popüler dildir. Geliştiricilerin web siteleri üzerinde etkileşimli öğeler oluşturmasını sağlayarak webdeki en yaygın dillerden biri olmasının yanı sıra, Nesnelerin interneti ve bazı oyun geliştirme alanlarında da kullanılır. Herhangi bir projenin front-end, yani kullanıcının gördüğü ön kısım üzerinde çalışmak istiyorsanız JavaScript sizin için doğru programlama dili olacaktır. 

HTML, CSS ve JavaScript aynı anda kullanıldığından istenildiği gibi görsel ve dinamik web siteleri oluşturulabilir.