Sanallaştırma Sorunu ve Çözümü

Sanallaştırma Sorunu ve Çözümü

Mobil uygulama geliştirirken yapmış olduğumuz çalışmayı bir mobil cihazda çalıştırmamız gerekmektedir. Bu nedenle ya kendi telefonumuzu bağlamamız ya da sanal bir mobil cihaz oluşturmamız gerekmektedir.  Android Studio ortamında Emülatör (Sanal Mobil Cihaz) oluştururken ( This computer does not support Intel Virtualization Technology (VT-x) or it is being exclusively used by Hyper-V) şeklinde veya benzeri bir Sanallaştırma hatası alabilirsiniz. Burada bakmamız gereken ilk yer Bilgisayarımızda Sanallaştırmanın etkin olup olmadığıdır.

Bunun için CTRL + ALT + DEL yaptıktan sonra gelen seçeneklerden Görev Yöneticisini çalıştıralım. Performans sekmesini tıklayıp Sağ altta Sanallaştırma durumunun Etkin olup olmadığını kontrol edelim. Sanallaştırma hatası alıyorsak bu bölüm etkin değildir.

 

Benim bilgisayarımda Etkin olduğu için Emülatör oluştururken herhangi bir hata almadım. Bu seçenek Etkin değilse Vmware ve VirtualBox tarzı sanallaştırma uygulamalarında da sorun yaşarsınız. 

Sanallaştırmayı aktifleştirmek işlemini BIOS ayarlarından kolaylıkla yapabilirsiniz. Aşağıda Marka ve Kısayol tuşlarını paylaştım

Marka

BIOS Giriş Tuşu

Acer

F2

ASUS

F2 yada Delete

Casper

F2

Chiligreen

F2

Dell

F2

ECS

F2

Exper

F1 yada F2

Fujitsu

F2

Grundig

F2

HP

F10

Lenovo G560

F2

MSI

F2 yada Delete

Monster

F2

Packardbell

F2

Samsung

F2

Sony Vaio

F2

Toshiba

F2

BIOS ortamına giriş yaptıktan sonra Virtualization seçeneği genel olarak Gelişmiş Ayarlar bölümünde CPU Konfigürasyonu altında yer alır bu seçenek.