Dart İle Programlamaya Giriş

Dart İle Programlamaya Giriş

 

Dart, ilk kez Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı ve genel-amaçlı bir programlama dilidir. Dart dili kullanılarak web, sunucu, mobil uygulamalar ve IoT cihazları geliştirilebilir.

 

Programlama Nedir?

Programlama ya da diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritmetiksel ve mantıksal işlemlerdir.

Genel olarak yüksek seviyeli bir dil kullanarak bilgisayar programı yazarız. Yüksek seviyeli bir dil, bizim tarafımızdan anlaşılır bir dildir. Programlama dillerinin çoğu İngilizce kelime ve kelime grupları içeren anahtar kelimeler kullanırlar. Fakat bilgisayarlar bu kelimeleri anlamazlar. Sadece makine kodu denilen 0’lar ve 1’lerle yazılmış olan programları anlarlar.

 

 

Yüksek seviyeli dil ile yazılmış olan programa kaynak kodu denir. Kaynak kodunun bilgisayarda çalıştırılabilmesi için makine koduna dönüştürülmesi gerekir. İşte bu iş ya Derleyici (Compiler) ya da Yorumlayıcı (Interpreter) tarafından gerçekleştirilir.

 

Derleyici (Compiler)

Derleyici (Compiler), girdi olarak yüksek seviyeli programlama diliyle yazılmış kaynak kodu alan, makinenin mimarisine göre makine dilinde çıktı üreten bir programdır. Çıktı olarak üretilen makine kodu sonradan herhangi bir zamanda farklı girdilerle tekrar tekrar çalıştırılabilir.

 

 

Yorumlayıcı (Interpreter)

Yorumlayıcı (Interpreter), girdi olarak program için olan verilerle birlikte kaynak kodu alan, ve kaynak programı satır satır yürüten bir programdır.

 

 

Derleyici ve yorumlayıcı arasındaki farklar:

Yorumlayı

Derleyici

Programı satır satır işler

Tüm programı tarar ve bir bütün olarak makine koduna çevirir

Kaynak kodu analiz etmekle zaman harcamaz. Ancak genel yürütme süresi daha yavaştır.

Kaynak kodun analizi için büyük zaman harcar. Ancak genel yürütme süresi daha hızlıdır.

Herhangi bir hata olana kadar programı çalıştırır. İlk hata gördüğü yerde durur. Bu nedenle hata ayıklama kolaydır.

Tüm kaynak kodu taradıktan sonra hata mesajı üretir. Bu nedenle hata ayıklama nispeten zordur.

Python, Ruby, Java gibi diller yorumlayıcı kullanır.

C, C++ gibi diller derleyici kullanır.

 

 

Dart Nedir?

Dart’ın söz diziminden de bahsedecek olursak C, Java ve Python’un tam arasında bir yerlerde olduğunu söyleyebilirim. Söz dizimi her ne kadar C ve Java gibi görünse de içerdiği kolaylıklar, yüksek seviye bir dil olması yazarken Python benzerliğini de size gösteriyor.

 

 

Dart dili sınıf tabanlı, tek kalıtıma sahip kısacası nesne yönelimli, C ve Java programlama dilinin kod dizilimine benzemektedir.

Peki Neden Dart?

Yüksek performanslı ve daha karmaşık projelerin geliştirilmesinde JavaScript’in karmaşıklığını ve eksik yanlarını gidermek için ortaya çıkmış olan bu dil, ilk başlarda beklediği ilgiliyi programcılardan görememiş, ancak sonrasında çıkarılan kararlı sürümleri ile geliştiricilerden daha fazla destek almaya başlamıştır. Google, Dart dilini ve bu dil ile geliştirmiş olduğu Flutter kütüphanesini oldukça desteklemektedir.

 

 

Google’ın resmen 2018 yılında görücüye çıkarmış olduğu Flutter’ın da Dart programlama dilinin kaderi üstündeki etkisi büyük. Flutter Framework’ü kullanarak geliştiriciler, tek bir platform üzerinden iOS ve Android için Native mobil uygulamalar ve arayüzler geliştirebilme şansına sahip oluyor. Ayrı ayrı platformlar için farklı diller öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle, Dart ve Flutter’ın ayrılmaz birer ikili olarak önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanılması bekleniyor.

C++, C# veya Java gibi herhangi bir nesneye yönelik programlama dillini biliyorsanız, sizin için Dart dilini öğrenmek çok daha kolay olacaktır.