Android Studio'da Flutter ve Dart Plugin'ini ( Eklentisini ) Kurma

Android Studio'da Flutter ve Dart Plugin'ini ( Eklentisini ) Kurma

 

 

Android Studio ilk kurduğunuz haliyle, yani henüz herhangi bir eklenti (Plugin) yüklü değilken, gayet stabil, performanslı ve kullanıcı dostu bir text editör olarak kullanabilirsiniz. Android Studio’yu kurduktan sonra kullandığınız dil ve framework’ler için geliştirilmiş olan eklentileri de kurmalısınız. 

Android Studio'da flutter ve dart eklenti kurulumunu 2 adımla gerçekleştirebiliriz.

 

1. Adım

Flutter eklentisini kurulumu için Android Studio ilk karşılama ekranında Configure / Plugins adımlarıyla Plugins alanına ulaşılabilir.

 

2. Adım

Açılan Plugins penceresinde arama alanına flutter yazalım ve arama sonucunda çıkan flutter eklenti penceresindeki Install butonuna tıklayalım.

Install butonuna tıkladığımızda VS Code ortamında otomatik kurulan dart eklentisini de kurmak isteyip istemediğini soran bir diyalog penceresi çıkacaktır.

Buraya Yes diyerek dart eklentisinin de kurulumunu onaylıyoruz.

 

Kurulum birkaç saniye sürmektedir. Flutter ve dart eklentileri yüklendikten sonra gelen pencereden Restart IDE seçeneğini tıklayarak Android Studio IDE’sini yeniden başlatıyoruz. Flutter ve dart eklentileri yüklendikten sonra Android Studio ilk karşılama ekranına Start a new Flutter project seçeneğinin eklendiğini göreceksiniz.